Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nikon

Historie Nikonu

 

 

Nikon patří k nejstarším a nejzkušenějším výrobcům fotografické techniky na světě. Společnost Nikon, původně známá jako Nippon Kogaku, K.K. resp. Japan Optical Co., byla založena 25. července 1917 sloučením tří menších optických firem. Přeloženo do češtiny znamená Nippon Kogaku „Japonský výrobce optických skel z Tokia“, což dobře vystihovalo podnikatelské aktivity firmy v prvním období její existence, kdy vyráběla teleskopy, dalekohledy, mikroskopy a jiné drobné optické vybavení. O něco později se objevují i první fotografické objektivy značky Nikkor.

  

V roce 1946 padlo rozhodnutí o zahájení vývoje prototypu fotoaparátu Nikon. O dva roky později se dostává na japonský trh „Nikon I“ spolu se sestavou základních objektivů. Ukazuje se, že produkty Nikon se nejenom vyrovnají kvalitě evropských výrobků, ale často je i převyšují. Další modely fotoaparátů, označení Nikon M a Nikon S posilují pozici značky Nikon na trhu fotoaparátů nejvyšší kvality. V 50.letech se dostává fototechnika Nikon poprvé za hranice Japonska. Stalo se tak náhodou během války v Koreji. Američtí vojenští reportéři servisovali svou fototechniku v Tokiu a tam se také několik z nich setkalo poprvé s výrobky Nikon. Když se ukázalo, že japonské objektivy jsou lepší než uznávané německé produkty společností ZEISS či LEITZ, začali američtí reportéři rychle přecházet na vybavení Nikon. Informace o nové, do té doby neznámé firmě, se rychle dostala za oceán a tak vzniklo první zastoupení Nikonu mimo Japonsko – Nikon Inc. v USA.

 

1957

V roce 1957 byl představen velmi důležitý model Nikon SP - byl to první fotoaparát určený pro profesionální fotografy. Jeho konstrukce obsahovala velký počet novátorských řešení jako třeba duální hledáček, titanovou závěrku či možnost motorového pohonu posunu filmu. V době svého debutu to byl nejmodernější fotoaparát na světě a ještě nyní je Nikon SP považován za jeden z nejlepších fotoaparátů všech dob.

 

1959

Už za dva roky na veletrhu IPEX v Chicagu představuje Nikon s pýchou svůj první model jednooké zrcadlovky, nyní již legendární Nikon F. I když v tu samou dobu i dvě konkurenční firmy začaly prodávat své zrcadlovky, byl Nikon F uznán za lepší, všestrannější a s lépe provedenou konstrukcí. Nikon F byl vyroben v rekordním počtu miliónu exemplářů a jeho spolehlivost ocenila i NASA, když jej v 60. a 70. letech zařadila do vybavení amerických kosmických lodí.

 

V roce 1963 začal Nikon vyrábět fotoaparáty pro podvodní fotografování s názvem Nikonos. Postupně vznikají další modely této série, včetně  Nikonosu RS - jediné podvodní AF zrcadlovky na světě. Až do současnosti Nikon prakticky ovládá monopol na vysoce kvalitní fotografické vybavení pro hlubinné fotografování. V roce 1965 uvádí Nikon na trh dva modely určené pro amatérské fotografy. Jsou to Nikkormat FS a Nikkormat FT, které byly ceněné pro svou kompaktnost a spolehlivost. Do této série patří i Nikkormat EL z roku 1972 - první tělo Nikon s elektronicky řízenou závěrkou. Nástupcem Nikonu F byl v letech 1971-80 model F2, který je mnohými považován za vůbec nejlepší zrcadlovku všech dob. Tento aparát byl k dostání v několika verzích. Z těch důležitých zmíníme Nikon F2S – první zrcadlovka s LED diodami či Nikon F2 High Speed, který umožňoval fotografovat rychlostí až 10 snímků/s. Jiní producenti byli nuceni do více či méně úspěšného kopírování produktů Nikon, aby s ním udrželi krok, nebo se vůbec udrželi na trhu.

 

70. léta jsou opět obdobím intenzivního rozvoje optiky. Nikon, jako první výrobce na světě, začíná s výrobou široké škály objektivů vybavených vnitřním ostřením (IF), systémem korekce pro zaostření na krátkou vzdálenost (CRC), asférickými čočkami a čočkami ze skla s nízkou disperzí (ED). Nikon zároveň vyvíjí vlastní technologii antireflexních vrstev (NIC), které zaručují snímky s vysokým kontrastem a věrnou reprodukcí barev. Začátkem 70. let má Nikon ve své nabídce 75 různých objektivů s pevnou nebo proměnlivou ohniskovou vzdáleností od 6 do 2000 mm. Takovou škálu neměl nikdy žádný jiný výrobce.

 

V letech 80. byl vlajkovým modelem Nikon F3 - první zrcadlovka světa vybavená displejem LCD a Nikon F4, považovaný mnohými za konstrukčně přelomový. Důležité je vzpomenout i vznik Nikonu F3AF v roce 1983 – první sériově vyráběné zrcadlovky vybavené systémem automatického zaostřování (AF). Od roku 1986 představují těla i objektivy se systémem automatického zaostřování (AF) čím dál větší část nabídky značky Nikon. Jejich uvedení však neomezilo použitelnost starších produktů. Nová těla AF Nikon mají stejný objektivový bajonet jako starší modely – tímto způsobem zaručuje Nikon jako jediný producent kompatibilitu svých starých i nových produktů.

  

Od 90. let se Nikon čím dál více zaměřuje na vybavení pro amatérské fotografy. S ohledem na jejich potřeby vznikají kinofilmové zrcadlovky s jednoduchým ovládáním ale zároveň i dobrou funkční vybaveností jako jsou F65, F80 či poslední F75. Profesionálním modelům vévodila špičková zrcadlovka Nikon F5, další z dokonalých přístrojů, který získal ocenění TIPA „Nejlepší kinofilmová zrcadlovka roku 2005“. Všechny tyto fotoaparáty jako vždy vhodně doplňoval široký výběr objektivů, blesků a jiného příslušenství. V roce 1992 vzniká Nikon F90, první zrcadlovka světa spolupracující s PC. Tento model ukázal, že Nikon zůstává věrný tradičnímu umění výroby zrcadlovek hledaje přitom nové cesty rozvoje fototechniky.

 

1991

Za počátek digitální éry lze považovat rok 1991. V té době Kodak využíval těla zrcadlovek Nikon k  výzkumu v oblasti digitálního zpracování obrazu, zatímco Nikon spolupracoval s japonskou společností Fuji na vývoji vlastní digitální zrcadlovky. Tato spolupráce měla význam pro oba partnery, neboť se mohli společně podílet na nemalých výdajích spojených s počátečním vývojem. Výsledkem byla roku 1995 digitální zrcadlovka E2/E2S, která na svém těle nesla název Nikon i Fujix. Fotoaparát měl snímač s rozlišením 1.3 MPx. Zpracování obrazu a ostření bylo na tehdejší dobu velmi dobré a příznivá byla také kompatibilita AF objektivů. Tato řada profesionálních digitálních fotoaparátů měla ještě další pokračovatele v podobě zrcadlovek s označení E2N/E2NS a E3/E3S.

  

O čtyři roky později přichází Nikon se svou vlastní digitální zrcadlovkou Nikon D1 a zasazuje tímto počinem ránu své tehdejší konkurenci Kodaku, který měl na trhu digitálních zrcadlovek evidentní převahu. D1 byla jasnou volbou pro tehdejší novináře a přes své nesporné výhody, trpěla také některými „dětskými nemocemi“, jako například barevným podáním pleťovky nebo malou výdrží baterií. Díky vzrůstajícím nárokům na vyšší rozlišení, Nikon přichází v roce 2001 s dalším modelem digitální zrcadlovky D1H, jejíž rozlišení je 2,66 MPx a je určený pro rychlou reportážní fotografii. Zároveň s tímto modelem přichází na trh také profesionální model pro ateliérovou fotografii D1X s rozlišením 5,33 MPx. Roku 2003 uvádí Nikon na trh další fotoaparát předurčený pro reportážní práci. Je jím Nikon D2H pořizující snímky rychlostí až 8 snímků za sekundu v počtu až 40 po sobě následujících snímků. Je vybaven novým snímačem JFET (Junction Field Effect Transistor) s označením LBCAST (Lateral Buried Charge Accumulator and Senzing Tranzistor Array), který je od návrhu až po výrobu vlastní technologií Nikonu. Ve srovnání s technologií CCD a CMOS podává vynikající výkon, barevnou reprodukci a vykazuje nižší spotřebu energie. Nároční profesionální fotografové si však zanedlouho vyžádali zrcadlovku s vyšším rozlišením. Byla jím v roce 2004 zrcadlovka D2X s rozlišením 12,4 MPx-

 

Zároveň s vývojem digitálních jednookých profesionálních zrcadlovek se zvyšovala zvědavost a rostly nároky nadšených amatérských fotografů, pro které však byly stávající modely zrcadlovek příliš drahé. První digitální zrcadlovkou, která prolomila cenovou hranici 100.000 Kč, byla legendární D100 uvedená na trh v roce 2002. Na trhu se úspěšně držela celé tři roky a byla nahrazena teprve koncem roku 2005 zrcadlovkou Nikon D200. V polovině roku 2007 přináší Nikon vedle profesionální D-SLR Nikon D3 také řešení pro poloprofesionální fotografy, digitální zrcadlovku Nikon D300. U tohoto modelu jsou využity nejnovější technologie umožňující špičkové a rychlé zpracování obrazu. Zcela poprvé se u fotoaparátu Nikon objevuje automatické čištění snímače.

  

Čím se Nikon odlišuje od konkurence?

Velkou výhodou zrcadlovek Nikon ve srovnání s konkurencí je velký počet objektivů nabízených k těmto zrcadlovkám, jejich vysoká kompatibilita a kvalita. Moderní konstrukce fotoaparátů za dostupnou cenu nabízí nejvyšší kvalitu digitálních snímků. Tyto aparáty stejně jako profesionální modely jsou výrazné svou ergonomií, odolností a bezproblémovou obsluhou.

 

Pro potřeby rodinné fotografie byla vytvořena série COOLPIX, která zahrnuje velký počet různých kompaktních fotoaparátů. Historie značky Coolpix se začala psát v roce 1996, kdy se na trhu objevil první kompaktní digitální fotoaparát s označením Coolpix 100. Vzhledově měl daleko k dnešním fotoaparátům, používal se na výšku a pomocí speciální tužky bylo možné na displeji zapsat poznámku nebo si ji uložit ve formě zvukového záznamu. Rozlišení bylo 300.000 pixelů. Cena tohoto zařízení byla velmi nadprůměrná a v České republice se prodalo jen několik málo kusů tohoto modelu. Od té doby se nabídka v oblasti digitálních kompaktů naprosto změnila. Najdeme v ní kapesní miniaturky na výlety, elegantní stylové modely i pokročilé přístroje, které se díky svým parametrům a funkcím skvěle hodí pro firemní účely. Do této série je implementována řada pokročilých funkcí, které automaticky nastavují fotoaparát pro dané prostředí a tak zajišťují maximální kvalitu snímků při minimální náročnosti na obsluhu. V současné době tvoří řadu kompaktních fotoaparátů Coolpix tři linie, z nichž každá je zaměřena na určitou kategorii zákazníků a liší se vzhledem, vybaveností a cenou. Řada fotoaparátů s označením „L- Life“ je určena pro nejméně náročné uživatele. Jedná se o základní, cenově nejdostupnější fotoaparáty. Řada „S-Style“ obsahuje modely, které mají stylový design a jsou vybaveny moderními technologiemi. Osloví klientelu, která má ráda moderní vzhled a vyspělé technologie. Řada „P-Performance“ zahrnuje kompaktní fotoaparáty určené pro náročnějšího uživatele, některé fotoaparáty lze vybavit doplňkovým příslušenstvím, například blesky nebo předsádkovými čočkami. Při výrobě kompaktních fotoaparátů využívá Nikon svých zkušeností v oblasti optiky a vybavuje své modely špičkovými skly, díky kterým je výsledný snímek opravdu na vysoké úrovni.

  

Některé technologie, kterými jsou vybaveny fotoaparáty Nikon byly použity v historii digitální fotografie vůbec poprvé. V únoru 2005 uvedla společnost Nikon jako první na trh fotoaparáty vybavené automatickým ostření na lidskou tvář. Jednalo se o modely Coolpix 7900, 5900 a 7600. Fotoaparáty Nikon byly také jako jedny z prvních vybaveny funkcemi pro úpravu snímků přímo ve fotoaparátu. Jedná se například o velmi užitečnou funkci D-Lighting, která umožňuje zjasnit podexponovaná místa v obraze a získat tak obrazovou informaci i z těchto problematických míst, přičemž ostatní části obrazu zůstávají beze změn. Výjimkou nejsou ani kreativní úpravy již pořízeného snímku, jako například převedení snímků na monochromatické nebo černobílé snímky, či prolnutí dvou snímků v jeden. Společnost Nikon usiluje při vývoji svých nových kompaktních přístrojů o přiblížení se mladým lidem a nabízí ve svých modelech funkce jakou je například podpora bezdrátových sítí LAN pro přístup k internetové fotografické komunikační službě Nikon - My Picturetown. Díky této službě je možné se pomocí rozhraní Wi-Fi připojit do místní sítě a zaslat pořízený snímek mailem svým známým. Nové kompaktní fotoaparáty Nikon jsou vybaveny novým multifunkčním obvodem pro zpracování obrazu Expeed s vysoce rychlým digitálním signálním procesorem, stejně jako profesionální zrcadlovky.

 

V roce 2007 společnost Nikon oslavila 90. let své existence na trhu a zároveň veřejnosti připomněla, že výrobní linky Nikonu opustilo již 40 milionů kusů jednotlivých objektivů.

 

 

 Zdroj: Nikon Česká republika

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář